Günümüzdeki yaşam koşullarına baktığımızda, kullandığımız her bir ürünün içerisinde mutlaka kimyasal bir madde bulunuyor. Bu durum da insanoğlunun doğallıktan uzak ve sağlıksız bir yaşam sürmesine sebep olabiliyor. Doğal el yapımı sabun nedir diye merak edenler için öncelikle şunu belirtmeliyiz ki, tamamen organik ürünlerden elde edilen, içerisinde hiçbir kimyasal katkı maddesi bulunmayan sabun türleri doğal el yapımı sabun tanımını oluşturmaktadır. İçeriğinde yüksek oranda kimyevi madde bulunan hijyen ürünlerinin her ne kadar virüs ve bakterileri öldürdüğü gerçeği bulunsa da cildimize ve saç sağlığımıza olumsuzu yönde etkileri bulunmaktadır. Her şeyden önce adı üstünde kimyasal bir madde olan bu ürünler, insan üzerinde uygulandığında ileriki zamanda cilt problemleri ve sağlık açısından birçok sorunu da beraberinde getirmektedir. Peki doğal el yapımı sabunu faydaları nelerdir? Neden doğal sabun kullanmalıyız? Bu soruların cevaplarını yazımızın devamında inceleyelim.

Neden Doğal Sabun Kullanmalıyız?

Neden doğal sabun kullanmalıyız sorusunun cevabını şu şekilde verelim; insanın doğası, doğallıktan geldiği için, her ne kadar koşullar başka bir dengeyi şartlaştırmış olsa da insanoğlu her zaman için öz doğallığı arar. Çünkü insan bedeni, dünya nimetlerinin doğallıklarıyla ayakta kalmakta ve sağlamlığını koruyabilmektedir. Ancak günümüzde ne yazık ki, artan nüfus sayısı, kentleşme, çevre kirliliği gibi etkenler yüzünden, doğal dengemizin bozulmasına yol açmakta ve organik ürünlerin yetiştirilmesi konularında eksik kalmaktayız. Bu nedenle, doğal olmayan yöntemlerle, içlerine kimyasal katılarak üretilen tüm ürünler insan sağlığını olumsuz yönde etkileyerek, çeşitli hastalıklara zemin hazırlamaktadır. 

İşte bu tür durumlar, her üründe olduğu gibi doğal sabun kullanımı önemi konusunu vurgulamakta ve sağlığımız açısından diğer kimyevi maddelerle üretilen ürünlere kıyasla daha sağlıklı bir seçim olduğunun göstergesidir. Doğal sabun kullanımı kesinlikle cilde diğer kimyasal ürünler gibi zarar vermez, aksine cilt sağlığını koruyarak, egzama, mantar, tahriş ve yara gibi birçok ciddi sorunun önüne geçilmesi sağlar. Doğal sabunun içerisinde bulunan organik yağlar, su ve kostik maddesinin bulunması, tamamen cilt dostu olduğunu göstermektedir. 

Doğal sabun çeşitleri olarak özellikle, bıttım sabunu, keçi sütü sabunu, eşek sütü sabunu, zeytinyağlı sabun ve ardıç katranı sabunu cilt için en çok fayda sağlayan doğal sabun çeşitleri arasında yer almaktadır.

Doğal Sabun Nasıl Anlaşılır?

Son zamanlarda elbette ki doğal sabun olarak piyasada bulunan ancak doğallıkla hiç alakası olmayan ürünler satılmaktadır. Doğal sabun nasıl anlaşılır? Diye merak etmemiz oldukça normal bir durum. Bu kadar kimyasal ürünün bulunduğu market zincirinde, kuşkusuz doğal içerikli ürün bulabilmek oldukça zor. Fakat doğal sabun nereden anlaşılır sorusunun cevabı olarak; doğal sabunların asla parlak veya şeffaf özelliklerde olup, canlı renklerde olamayacağını söyleyebiliriz. Gerçek hakiki doğal sabun genellikle krem renginde olmakta ve pastel renklerde üretilmektedir. Doğal özelliğini korumak adına kesinlikle renk oluşturacak kimyasal maddeler kullanılmamaktadır. Piyasada gördüğünüz rengarenk parlak sabunların üzerinde ne kadar doğal içerikli yazsa da ne yazık ki durum öyle değildir. Doğal sabun yapımında kullanılan organik ve sağlığa yararlı ürünler, cilt tipinize göre üretilmektedir. Zeytinyağlı sabun cildinizin nem dengesini koruyarak, cilde parlaklık verirken, bıttım sabunu da her cilt tipine uygun olarak ister kuru ister nemli ciltlerde rahatlıkla uygulanabilen niteliklere sahiptir. 


Doğal El Yapımı Sabunlar

Doğal el yapımı sabunlar, özellikle bıttım sabunu, keçi sütü sabunu, eşek sütü sabunu, zeytinyağlı ve ardıç katranı sabunu gibi ürünlerdir. Daha birçok organik sabun çeşitleri bulunmakta ve özellikle Mardin yöresinde hakiki el yapımı sabunların satışı yapılmaktadır.


Hakiki Doğal El Yapımı Sabunlar Nereden Alınır?

Doğal el yapımı sabun çeşitleri ile Adoya Turkey'de. Birbirinden doğal el yapımı hakiki doğal sabunlar Adoya Turkey'de.


Kaynak : Bu Yazı Adoya Turkey'e aittir. Kaynak Gösterilse Dahi Kullanılamaz. İzinsiz Kullanılması Halinde Yasal Hakkımızı Saklı Tutuyoruz.