Hakiki bıttım sabunu nereden alınır? Sorusunun cevabına geçmeden önce, hakiki bıttım sabunu hakkında biraz bilgi verelim. Bıttım sabunu Mardin yöresinde yetişen Menengiç ağacının yapraklarından ve meyvelerinden elde edilmektedir. İlkbahar aylarında hasatları başlayan bıttım meyveleri, Mardin sabun üreticileri tarafından itina ile toplanarak kurutma işlemleri yapılır. Kurutulduktan sonra kazanlarda kaynatma işlemleri gerçekleştirilerek, çeşitli işlemlerden geçmesi sağlanır. İçerisine katılan doğal organik yağlar ile desteklenen bıttım meyveleri son haline gelene kadar tekrar tekrar kaynatılarak, dinlenmeye bırakılır. Mardin sabun çeşitleri arasından en çok talep edilen bıttım Mardin bıttım sabunu cilde ve saç sağlığına önemli katkılar sağlamakta. Peki hakiki bıttım sabunu nereden alınır? Mardin bıttım sabunu ne işe yarar? Bu soruların tüm cevapları yazımızın devamında…


Mardin Bıttım Sabunu Ne İşe Yarar?

Mardin yöresinde üretimi yapılan ve asıl ana vatanı yine Mardin olarak bilinen hakiki bıttım sabunu insan sağlığına sayısız katkı sağlamakta. Mardin bıttım sabunu ne işe yarar? Merak edenler için, maddeler halinde Mardin bıttım sabunu faydaları konusuna değineceğiz.

 • Hakiki bıttım sabunu içerisinde bulunan organik yağlar ve yararlı mineraller sayesinde, cilde ve saça uygulandığında inanılmaz faydalar sağlıyor.
 • Bıttım sabunu düzenli kullanıldığı takdirde, yıpranmış ve yanmış saçları dipten uca besleyerek, canlanmasına ve parlaklık kazanmasına yardımcı oluyor.
 • Beyaz saçların zamanla pigment sağlayarak, iyileşmesine ve koyulaşmasına zemin hazırlıyor.
 • Saç derilerindeki yaraların düzelmesinde önemli katkı sağlıyor.
 • Doğal içerikli yağlar içerdiğinden, saçlara uygulandığında ihtiyacı olan nemi saça sağlıyor ve daha sağlıklı bir görünüme olanak sağlıyor.
 • Hakiki bıttım sabunu antioksidan içerdiğinden, saç ve cilt bölgelerine uygulandığında, o bölümlerdeki ölü derilerin ve zararlı hücrelerin arındırılmasına imkan sağlıyor.
 • Saçların çok daha çabuk uzamasına, kırılan saçların hızlı bir şekilde onarılmasına yardımcı oluyor.
 • Cilt yaraları, egzama, mantar ve varis gibi birçok ciddi rahatsızlığın önlenmesine büyük ölçüde katkı sağlıyor.
 • Cilde düzenli olarak uygulandığında gözle görülür bir parlaklık ve ışıltı sağlıyor.
 • Cildi sıkılaştırarak kırışıklıkların önlenmesine ve daha genç bir görünüme olanak sağlıyor.
 • Sivilce, akne ve siyah nokta gibi problemleri kökünden çözerek, yeni çıkan sivilcelerin ise daha çok kurumasına sebep oluyor.

Mardin Sabun Üreticileri

Hakiki bıttım sabunu ana vatanı olan Mardin yöresinde, her sabun çeşidini bulmanız mümkün. Özellikle bıttım sabunundan başlayarak, diğer faydalı organik sabunlar olan, keçi sütü sabunu, eşek sütü sabunu, ardıç katranı yağı sabunu, defne sabunu, çörek otu yağı şampuanı, zeytinyağlı sabun ve şampuan gibi daha birçok sabun çeşidini Mardin yöresinden satın alabilmeniz mümkün. En önemli özellikleri, organik ürünlerden elde edilerek, içerisine kesinlikle zararlı ve kimyasal maddeler katılmadan üretiliyor olmaları. Hakiki bıttım sabunu satışı yapan firmalar yalnızca Mardin yöresinde bulunmaktadır. Bunun nedeni, geçmişten bu güne bıttım ağacının orada yetişiyor olması ve sabunculuk kültürünün gelişmiş olmasıdır. Atalardan torunlarına miras kalan sabunculuk mesleği, günümüze kadar ilerleyerek, insan sağlığına olumlu katkılar sunmaktadır. 

Hakiki bıttım sabununu Adoya Turkey (www.adoyaturkey.com) sitesinden güvenle alabilirsiniz.