Sedef hastalığı nedir sorusuna şu şekilde cevap vermemiz mümkün; Sedef hastalığı, cilt hücrelerinin normalden daha hızlı bir şekilde çoğalmasına neden olan bir cilt bozukluğudur. Bir diğer ismi “psoriasis” olan sedef hastalığına sahip olan kişilerin ciltlerinde beyaz pullar ile kaplı kırmızı lekeler görülmektedir. Bu pul şeklindeki kırmızı lekeler cildin herhangi bir yerinde olabilir ve lekeler büyüyebilir. Ancak bu lekeler genellikle kafa derisi, dirsekler, dizler ve sırtta görülmektedir. 

Sedef hastalığı bulaşıcı mı diye merak edenler için şunu söyleyebiliriz ki; Sedef hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Herhangi bir temas ile kişiden kişiye geçmesi mümkün değildir. Ancak bazı vakalarda aynı aile üyelerinde sedef hastalığı bulunduğu gözlemlenmektedir. Bu yüzden sedef hastalığının genetik aktarıma bağlı olarak gelişmekte olduğu, genetik yatkınlığın olması durumunda bazı faktörler ile sedefin ortaya çıktığı düşünülmektedir. Sedef hastalığı bunun dışında strese bağlı olarak da gelişebilen bir hastalıktır. Peki sedef hastalığı neden olur? Sedef hastalığı belirtileri nelerdir? Yazımızın devamında inceleyelim.


Sedef Hastalığı Belirtileri Nelerdir?

Psoriasis genellikle erken yetişkinlikteki bireylerde görülmektedir. Çoğu vakada hastalık yalnızca cildin birkaç bölgesini etkiler. Ancak sedef hastalığı vücudun birçok kısmını hatta büyük bir bölümünü kaplayabilmektedir. Sedef hastalığının neden olduğu kırmızı lekeler, süreç içerisinde iyileşebilir ve bireyin hayatı boyunca zaman zaman kendini tekrarlayabilmektedir.

Sedef hastalığı kronik bir şekilde seyirlidir ve genellikte hastaların derisinde plaklar ve kepeklenme şeklinde kendini gösterir. Hastalarda genelde kendiliğinden iyileşme gözükse de bu nadir rastlanan bir durumdur. Bazı hastalarda ise yatışma olduktan sonra geri alevlenme yaşanabilir ve bunlar periyodik bir şekilde kendini tekrarlayabilir. Alkol, stres, virüs ve bakteriyel enfeksiyonlar deride alevlenmelere neden olabilmektedir. Sedef hastalığı neden olur sorusu için de sigara kullanımını örnek olarak gösterebiliriz. Sedef hastalığı belirtileri arasında yer alan bazı faktörler ise şunlardır;

  • Sedef hastalığına sahip kişilerde genellikle derilerinde plaklar görülür ve kaşıntılar vardır. Yaygın olarak hastalar vücut ısınını korumakta güçlük çekebilir bu yüzden de üşüme, titreme, protein tüketiminde artış gözlenebilir. 
  • Sedef hastalığının lezyonları vücudun her yerinde gözlemlenebilmekte olsa da sıklıkla diz, dirsek, saç derisi ve genital bölgelerde rastlanmaktadır. Tırnaklarda da sedef hastalığı görülebilir ve kendini minik çukurlar, sarı/kahverengi renk değişimi, tırnak kalınlaşması şeklinde gösterir.
  • Sedef hastalığının deri lezyonlarının tipine göre farklı formları bulunmaktadır ve bu yüzden egzama yapan farklı hastalıkları taklit edebilmektedir. Sedef hastalığına bağlı olarak romatizma kendini el bileği, parmaklar, diz, ayak bileği ve boyunda kendini gösterebilir. Bu tür vakalarda genellikle deri lezyonları da bulunmaktadır.

Sedef Hastalığına İyi Gelen Doğal Sabunlar 


Sedef hastalığı tedavisi için kronik bir rahatsızlık olduğundan bu hastalığa sahip kişilerin tedaviye uyumlu olması çok önemlidir. Genellikle deriye uygun olan uzman doktorun verdiği kremlerin uygulanması, kömür katranı gibi yöntemler kullanılır. Hastalığın tedavi sürecinde hastanın kendine iyi bakması da elbette çok önemlidir. Bu süreçte hastanın cildi için kullandığı her bir ürün büyük önem arz etmektedir. Bu doğrultu da doğal yöntemler, doğal içerikli ürünlere yönelim söz konusudur.

Sedef hastalığına iyi gelen sabunlar arasında bıttım sabunu yer almaktadır. Bıttım sabunu, yabani fıstıklardan geleneksel yöntemler ile yapılan bir sabundur.  Antiseptik özelliği ile bilir ve cildi nemlendirerek hava aşmasını sağlar. Bu sayede de sedef hastalığının olduğu bölgeye sürülmesi durumunda kaşıntı, yanma sorunlarına yardımcı olmaktadır. 


Buna ilave olarak kükürt sabunu cilt üzerindeki sivilce tarzı kabarcıkları kurutur, antiseptik ve anti bakteriyel özelliği ile mikrop yağlanma sorunlarını yok eder. Bu yüzden sedef hastalığı olan hastalara önerilen bir diğer doğal sabundur.

Ayrıca mutlaka bu doğal sabunların kullanımını kesinlikle uzman doktorunuza danıştıktan sonra uygulamalısınız. Doktorunuza danışmadan her ne kadar doğal içerikli olsa dahi doktorunuza danışmadan sabunları cildinize temas etmeyin.


Kaynak : Bu Yazı Adoya Turkey'e aittir. Kaynak Gösterilse Dahi Kullanılamaz. İzinsiz Kullanılması Halinde Yasal Hakkımızı Saklı Tutuyoruz.